İzmir'de 112 Acil Kurtarma Sağlık ambulans sistemi hayata geçirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan ve Türkiye’de arama kurtarma malzemeli özel donanımlı ambulans statüsündeki ilk ambulans servisi olan 112 Acil Kurtarma Sağlık (AKS) ambulans sistemi hayata geçirildi.

İzmir'de 112 Acil Kurtarma Sağlık ambulans sistemi hayata geçirildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde Kültürpark’ta düzenlenen törende sistem ve ambulanslar tanıtılırken itfaiye ve sağlık ekipleri de tatbikat yaptı. 9’u tam donanımlı 14 ambulans İzmir’in 12 farklı noktasında hizmet verecek.

“Kazazedelerin bütün ihtiyaçlarına cevap veriyor”

Törende konuşan Başkan Soyer acil sağlık hizmetlerinde bir devrim başlattıklarını ifade ederek, “Bu çalışmamız İzmir İtfaiyesi’nin kahraman personelinin fedakar çalışmaları ve yoğun bir gayretin ürünü. Canları pahasına can kurtaran, bu kutsal görevi ifa eden her birinin önünde saygıyla eğiliyorum. 112 AKS Ambulans Sistemi’mizle, dört buçuk milyon İzmirlinin can güvenliğini teminat altına alan yepyeni bir sistem kurduk. Afetlerde, acil durumlarda, kazalarda temel ve ileri yaşam desteği uyguladığımız bu sistem, kazazede vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap veren tam teşekküllü bir sağlık hizmetini içeriyor” açıklamasında bulundu.

Başkan Tunç Soyer, bu sistem ile AKS ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarının hemen ardından, ihtiyacı olan vatandaşları 112 ekiplerine veya en yakın hastaneye ulaştıracağını belirterek, “Bu hizmeti vermek için özel donanımlı ambulans statüsü alan, paramedik ve acil tıp teknisyeni ile desteklediğimiz 14 AKS-Ambulans aracını hizmete aldık. Evden hastaneye ve hastaneler arasındaki ulaşım hizmetlerimizi de ileri yaşam desteği sunduğumuz bu araçlarımızla gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“İnsanların gözlerinde umudu gördüm”

Geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan depremlere de değinen Başkan Soyer, “İki gün önce hepimizin gönlünü dağlayan o ateşin, 6 Şubat’ın yıl dönümüydü. Kaybettiğimiz on binlerce canımızın acısını yüreğimizden hiçbir şey silemez. Depremzede kardeşlerimizin acılarını paylaşmak ve ebediyete uğurladığımız canlarımızı anmak için ben de Osmaniye’deydim. Orada öfkeyi gördüm. Çaresizliği, acıların en büyüğünü yaşayan koca yürekli insanları… Ama hepsinden öte, insanların gözlerine baktığımda ne gördüm biliyor musunuz? Umudu” dedi.

  Hibya Haber Ajansı