Güreş cazgırının ''develi'' düğünü

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde yaşayan ve 10 yıldır baba mesleği olan deve güreşi cazgırlığı yapan Emre Can Mayacı'nın düğünü, renkli görüntülere sahne oldu.

MEHMET BAYER - 19.10.2021 - HİBYA - Çanakkale'nin Ezine ilçesinde yaşayan ve 10 yıldır baba mesleği olan deve güreşi cazgırlığı yapan Emre Can Mayacı'nın düğünü, renkli görüntülere sahne oldu.

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde halen sürdürülen ve yörelerin en renkli, önemli kültürel faaliyetleri arasında yer alan deve güreşlerine gönül veren yaklaşık bin kişi, cazgır Mayaca'nın düğününde bir araya geldi.

Düğün öncesi, aralarında gelin Nazar Pozan'ın da (Mayacı) yer aldığı kalabalık, meşalaler ve ''Canavar'' isimli deveyle ilçe sokaklarında yürüdü.

Yürüyüşün ardından, gelinin çektiği deve ve davetliler, düğününün yapılacağı salona geldi. Davul ve klarnetle karşılanan gelin ve beraberindekiler, ''Canavar''ın bulunduğu alanda bir süre oynadı.

Damat Mayacı, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, küçüklüğünden beri develer ve deve güreşleriyle ilgilendiğini söyledi.

Bunda babası başcazgır Kudret Mayacı'nın etkisi olduğunu belirten Mayacı, ''Deveciler camiasının içinde büyüdüm, kopamadım bu uğraştan. Düğünümüzde, aralarında İran'dan gelen misafirlerimizin de bulunduğu yaklaşık bin güreşsever bizi yalnız bırakmadı. Hepsine çok teşekkür ediyorum.'' dedi.

Mayacı, deve güreşlerinin Türk kültür, örf ve ananesinde önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek, ''Düğünümüzü de deve güreşleriyle ilişkilendirdik.'' ifadesini kullandı.


Hibya Haber Ajansı

Okunma