Aylık kazançlarını koruma çabası içerisinde

aylik-kazanclarini-koruma-cabasi-icerisinde-10062009

Aylık kazançlarını koruma çabası içerisinde

BIST100… Aylık Kazançlarını Koruma Çabası İçerisinde… Rekor yükseliş serisinin ardından haftaya kayıpla başlayan endeks Salı günkü işlemlerde global hisse senedi piyasalarına paralel bir şekilde geri çekildi. Gelişen piyasa ülkelerinde kar realizasyonları görüldü. Ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte aşırı bir iyimserlik fiyatlamasına giren hisse senedi piyasaları reel sektör ile finansal sektörün ayrışıp ayrışmadığına emin olmak istiyor. Yurt dışı hisse senedi piyasaları FED toplantısı öncesinde karışık bir görünüm sergiliyor. Asya piyasalarında ülkeler bazında ayrışma yaşanırken, ABD ve Avrupa endeks vadelileri ise dünkü kayıpların ardından artıda. BIST100 endeksinin güne yataya yakın artıda bir açılış yapması beklenebilir, 110 bin seviyesinin üstünü test etmesi beklenebilir. Piyasalar bugün FED toplantısına odaklandı, getiri eğrisi kontrolüne yönelik mesajlar takip edilecek.

 

 

USDTRY… Dolar Global Bazda Baskı Altında Kalmaya Devam Ediyor… Bir süredir 6.70-6.80 bandında dalgalanan Dolar TL kuru dün 6.80 seviyesinin üzerini test etti. FED’in bugün açıklayacağı faiz kararı ve Powell’ın basın toplantısı öncesinde gelişen piyasa ülke para birimleri genel itibarıyla yükselişte. Yeni işlem gününün ilk saatlerinde TL Dolar karşısındaki kayıplarını telafi etme çabası içerisindeyken 6.78 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURTRY…7.70 Seviyesinin Üzerinde… Gelişen piyasa ülke para birimleri yeni işlem gününde pozitif bir görünüm sergilese de Euro’nun global bazda değer kazanmasıyla Euro TL kuru yeni işlem gününün ilk saatlerinde 7.71 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… FED Toplantısı Takip Edilecek… Bu haftanın ana gündem maddesi olan FED toplantısı sonrasında faiz kararı açıklanacak. FED’in faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek politika faiz oranını %0 - 0.25 aralığında sabit bırakacağı tahmin ediliyor. ECB’nin geçtiğimiz hafta PEPP tahvil alım programının kapsamını 600 milyar Euro tutarında genişletmesi sonrasında bugün FED’in gelecek dönem stratejisi Euro Dolar paritesinin yön arayışı açısından daha önemli bir hale geldi. FED toplantısı öncesinde Euro Dolar paritesi 1.1350 seviyesinin üzerine tutunmaya çabalıyor.

 

 

XAUUSD… Risk İştahındaki Gerilemeden Destek Buldu… Geçtiğimiz hafta risk iştahının yükselmesi güvenli liman olarak görülen varlıklarda satış getirirken altın yeni haftaya sınırlı bir yükselişle başladı. FED’in faiz kararı öncesinde global piyasalarda risk iştahının düşük seyretmesi altın fiyatına destek sağlıyor.

 

 

GLDGR…Ons Fiyatındaki Yükselişten Destek Buldu… Dolar TL kurunun 6.80 seviyesinin üzerine çıkması ve ons altının kayıplarının bir kısmını geri almasıyla birlikte gram altın 375 TL seviyelerine kadar yükseldi.

 

 

BRENT… Suudi Arabistan’ın Gönüllü Kısıntı Kararını Uzatmaması Sonrasında Geriledi… Pazartesi günü vadeli piyasalarda 43 $’ı test eden Brent petrolün varil fiyatı dün 40 $ seviyelerine kadar geriledi. OPEC’in petrol üretim kısıntısını Temmuz ayı sonuna kadar uzatmasından sonra Suudi Arabistan’ın daha önce gönüllü olarak gerçekleştirdiği ek 1 milyon varillik kesintiyi devam ettirmemesi fiyatların gerilemesine neden oldu.

 

 

SP500…FED Toplantısı Öncesinde Karışık Bir Görünüm Sergiledi… ABD hisse senedi piyasalarındaki Mart ayı ortalarındaki korku ortamı yerini aşırı güven ortamına bıraktı. S&P500 endeksi bu hafta 2020 yılı kayıplarını geri aldı. Dün ise karışık bir görünüm sergileyerek %0.37 kayıpla 3,207 puana geriledi. Piyasalar bugün FED toplantısını takip edecek.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı