FX bülteni

Dün ABD'de Yıllıklandırılmış üçüncü çeyrek büyümesi çeyreklik bazda %4,9'dan %5,2'ye revize edilirken bugün açıklanacak yoğun makro veri takvimi öncesinde piyasalarda genel olarak yataya yakın satıcılı bir görüntü vardı.

FX bülteni

USD/TRY: Dün ABD'de Yıllıklandırılmış üçüncü çeyrek büyümesi çeyreklik bazda %4,9'dan %5,2'ye revize edilirken bugün açıklanacak yoğun makro veri takvimi öncesinde piyasalarda genel olarak yataya yakın satıcılı bir görüntü vardı. Ek olarak, ABD 10 yıllıkları %4,25'in altını gösterirken, Dolar endeksi (DXY) son günlerdeki geri çekilmesini durdurdu. Bu sabaha baktığımızda, ABD vadelileri pozitif. ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ekim ayı kişisel gelirler ve kişisel harcamaları, PCE Deflatörü; ekim ayı bekleyen konut satışları takip edilecek veriler arasında. Yurtiçi veri takviminde bu sabah büyüme verileri takip edildi. GSYH 2023 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %5,9 arttı. Günün geri kalanında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı Aralık-Şubat iç borçlanma programını açıklayacak. Kur tarafında ise sınırlı hareketler devam ediyor. Dünü 28,93 seviyesinde tamamlayan Dolar/TL'de bu sabah yatay hareketler devam ediyor. Bu eğilim gün boyu sürebilir.


EUR/USD: ABD'de Fed yetkililerinin açıklamalarının aralık ayında faiz artışı olmayabileceğine yönelik beklentileri artırması ve gelecek yıl olası faiz indirimlerine işaret etmesinin etkisiyle risk iştahı hafif yükseliş gösterdi. Öte yandan Fed tarafından yayınlanan Bej Kitap Raporu'na göre, ülkede ekonomik faaliyetin ekim ayından bu yana yavaşladığı ve iş gücüne yönelik talebin de azalmaya devam ettiği belirtildi. Ek olarak, ABD 10 yıllıkları %4,25'in altını gösterdi.  Veri takviminin yoğun olduğu günde piyasaların odak noktasında ECB Başkanı Lagarde'nin, ECB Bankacılık Denetleme Forumu'nda yapacağı açıklamalar olacaktır. Dolar endeksinin son günlerdeki geri çekilmesini durdurmasıyla paritede 1,0930 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Öte yandan olası yükselişlerde 1,1030 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.


XAU/USD: Dün 2.036 - 2.052 seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın, günü de 2.043 seviyesinde tamamladı. Fed yetkililerinden aralık ayında faiz artırımı olmayacağına yönelik mesajlar değerli maden için destekleyici nitelikteydi. Dün Dolar Endeksi'nde ise (DXY) toparlanma çabası vardı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %4,25 seviyesinin altına sarktı. Teknik seviyelere bakıldığında ise değerli madende 2.031 seviyesi kaybedilmediği sürece tarihi zirvesi hedefte kalabilir.

Kaynak: Ziraat Yatırım

  Hibya Haber Ajansı