'Cerrah adayı arkadaşımızın hakkını kim ödeyecek'

Asistan hekim Ertan İskender'e yönelik saldırıyı kınayan Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken, cerrah olmayı hayal eden Ertan İskender'in elinden yaralandığı için bu hayalini gerçekleştiremeyeceğini belirtti ve sağlıkta şiddet verilerini paylaştı.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistan hekim olarak görev yapan Ertan İskender, 28 Mayıs Cuma günü tedavisini sürdüğü bir hastanın saldırısına uğrayarak elinden ve belinden yaralanmıştı. Sağlık çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarına yönelik konuşan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Genç arkadaşımız Ertan İskender, cerrah olmayı hayal ediyordu. Elinden aldığı bıçak yarası nedeniyle şimdi bu hayaline veda etti. SAHİM-SEN olarak yetkililere ve kamuoyunun vicdanına soruyoruz: Cerrah hekimlerimiz kolay mı yetişiyor” ifadelerini kullandı. 

“Sağlık çalışanlarının yüzde 67’si şiddete maruz kaldı” 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının finanse ettiği, “Sosyal Hizmetler ve Sağlık Sektöründe İşyeri Şiddetinin Araştırılması ve Önlenmesi Projesi” verilerine değinen SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken, “Bakanlığın finanse ettiği araştırma verilerine göre araştırmaya katılan 8 bin sağlık çalışanının yüzde 67’si şiddete maruz kaldığını ifade etti. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yüzde 76,6'sı bu şiddeti hasta yakınından gördüğünü belirtti. Şiddetin özellikle gece saatlerinde arttığını görüyoruz. Yüzde 67’lik oran şiddetin ne kadar yayıldığını ve ne kadar büyük bir sorun olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

“Basit önlemlerle şiddet engellenebilir”

“Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önemli bir bölümü hastaneye sokulan silahlarla gerçekleşiyor” diyen Özlem Akarken, “Ertan İskender olayında olduğu gibi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önemli bir bölümü hastaneye dışarıdan sokulan silahlarla gerçekleşiyor. Şiddetin hangi saatlerde arttığını, ne koşullarda oluştuğunu öngörebiliyoruz. Hastane güvenliğinde alınacak önlemler bu gibi saldırıları engellememizde etkin bir rol oynayabilir” ifadelerini kullandı. 

“Personel açığı, hastanelerin yoğunluğu şiddete davetiye çıkarıyor” 

Özlem Akarken, “Liyakatsiz atamalar, yeterli personelin bulunmayışı, küresel salgın nedeniyle zaten yoğunluk oranları artmış hastanelerin daha da köşeye sıkışması gibi nedenler şiddete davetiye çıkartıyor. Hasta yakınları ve hastalar sağlık hizmeti alırken yaşadığı zorlukların hesabını sağlık çalışanlarından çıkartmak istiyor ancak sağlık çalışanları personel yetersizliğine, yoğunluğa ve COVID-19 pandemisine rağmen canlarını dişine takarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Hibya Haber Ajansı

Okunma