ÇABA Derneği’nin 20’nci yıl kutlaması ENVOY GY ev sahipliğinde gerçekleşti

Öğrencilerin eğitimine verdiği desteklerle öne çıkan ve sosyal sorumluluk projeleriyle tanınan Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği ÇABA’nın kuruluşunun 20’nci yılı, dernek gönüllüleri ile iş ve cemiyet dünyasından bir çok ismin katılımıyla, özel bir davetle kutlandı. ENVOY GY ev sahipliğinde düzenlenen davette ressam ve kavramsal sanatçı Ahmet Güneştekin’in farklı disiplinlerde yarattığı eserleri de DG Art Gallery & Projects’in destekleriyle davetlilerle buluştu.

ÇABA Derneği’nin 20’nci yıl kutlaması ENVOY GY ev sahipliğinde gerçekleşti

ENVOY GY İcra Kurulu Başkanı Ersin Başyazıcıoğlu, İpek Başyazıcıoğlu ve ÇABA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Zehebi ev sahipliğinde, 6 Haziran Perşembe akşamı, Kadim Rıfat Paşa Yalısı’nda gerçekleşen ÇABA 20’nci yıl davetine, derneğe 20 yıldır destek veren gönüllülerle birlikte Şenay Abacı Turgut, Ahmet Güneştekin, Sedef İybar, Kaan Sekban, Simay Kamer, Atasay Kamer, Chiara Derocchi Kamer, Saadet Özsırkıntı gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok isim katıldı. Gecede, DG Art Gallery & Projects’in destekleriyle Ahmet Güneştekin'in eserleri sergilendi. Video mapping gösterisi de gecenin etkinlikleri arasındaydı.

Ersin Başyazıcıoğlu: Aile olarak sosyal sorumluluk projelerini çok önemsiyoruz 

ENVOY GY İcra Kurulu Başkanı Ersin Başyazıcıoğlu, ÇABA’nın 20’nci yıl kutlaması için ENVOY GY’nin ev sahipliği yaptığını ve sosyal sorumluluk projelerine çok önem verdiklerini aktardı. Başyazıcıoğlu, “Bu akşam burada biz ev sahibiyiz. Yaklaşık 14 yıldır eşim İpek Başyazıcıoğlu ÇABA Yönetim Kurulu’nda olduğu için dernekle bizim aramızda organik bir bağ oluştu. Ben sektörde aile olarak 3’üncü kuşağım ve hem ENVOY olarak hem de aile olarak sosyal sorumluluk projelerini önemsiyor ve benimsiyoruz. ENVOY da sosyal sorumluk projesi ile başlıyor” dedi.

ENVOY GY olarak insana ve doğaya saygı duyan; yenilikçi, modern, çevreye duyarlı, kentsel dokuyu koruyan projeler üretmeyi amaçladıklarını söyleyen Ersin Başyazıcıoğlu hayata geçirmeyi planladıkları projelerini ise şöyle anlattı:“Beykoz’da, insana duyarlı, çevreye duyarlı, yenilikçi projeler geliştireceğiz. Boğaz ve orman manzarasına hakim noktalarda proje alanları üretiyoruz. Proje alanlarımızı 10 yılı aşkın zamandır doğaya ve çevreye dönüşüm projeleri ile geliştiriyoruz. Yenilikçi bir mimari yaklaşımla çok keyifli, bahçe kullanımlı teraslı ve az katlı yapılardan oluşan, Beykoz'a yaklaşık 220° boğaz manzarasına hakim noktalarda projeler geliştiriyoruz. Bunun için de ayrıca heyecanlıyız çünkü İstanbul'da adından söz ettirecek imza projeler olmasını planlıyoruz.”

İpek Başyazıcıoğlu: ÇABA olarak gelirlerimizi Kahramanmaraş'taki ana okulumuz için bağışlıyoruz 

ÇABA Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İpek Başyazıcıoğlu dernek faaliyetlerinden söz etti. “ÇABA Derneği eğitime destek veren bir dernek ve bizim aynı zamanda Çanakkale'de bir kolumuz var orada da öğretmenlerimiz var” diyen Başyazıcıoğlu dernek bağışlarını Kahramanmaraş’ta hayata geçirecekleri anaokulu için kullandıklarını aktardı. Başyazıcıoğlu şöyle konuştu: “Biz sosyal sorumluluk kapsamında elde ettiğimiz gelirlerimizi şu anda Kahramanmaraş'taki ana okulumuzu yapmak için bağışlıyoruz. Bununla birlikte böyle gelirler elde etmek için yılda bir kez festival düzenliyoruz hem sağladığımız faydadan dolayı mutlu oluyor hem çok keyifli zaman geçiyoruz. Oradan da elde ettiğimiz gelirlerin tamamını çocuklarımız için bağışlıyoruz ve bunun bir parçası oluyor olmak bizim çok değerli. Şu anda da 20’nci yılı kutlamak üzere dernek gönüllülerimiz ile bir araya geldik.”

Zehebi: Eğitim birimlerimizi çoğaltarak yolumuza devam edeceğiz 

Etkinlikte konuşan ÇABA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Zehebi, “Çok heyecanlıyız çünkü bu sene çabamızın 20’nci senesi. 20 yıl önce kurulduk ve bu 20 yıl ismi gibi çabalayarak geçti. Ama ne mutlu bize ki bugün geldiğimiz noktada binlerce öğretmenimiz binlerce öğrencimiz eğitim birimlerimiz, Kahramanmaraş'taki eğitim birimimiz ile yoğun bir şekilde hizmet veriyoruz. Bu gece de aslında bugüne kadar bize destek olan sponsor olan ve her an yanımızda olan değerli dostlarımızla bir nefes alıp bir arada olarak ÇABA’nın 20’nci yılını kutluyoruz. Yarın dan itibaren kaldığımız yerden çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Derneğin kısa ve uzun vadedeki hedeflerinden de söz eden Zehebi, “Bundan sonraki kısa ve orta ölçekte amacımız deprem bölgesinde faaliyetlerimizi arttırarak devam ettirmek. Özellikle okul öncesi eğitim konusunda da iyi işler çıkartmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇABA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şenay Abacı Turgut ise “Her şey ÇABA için. Yolumuz, günümüz, gecemiz, evimiz ÇABA, iyi ki ÇABA’lıyız” dedi.

Güneştekin: Çocuklar bizim geleceğimiz 

DG Art Gallery & Projects’in destekleriyle eserlerinin sergilendiği Ahmet Güneştekin de gecenin önemine dair açıklamalarda bulundu. Güneştekin, ”ÇABA önemli bir sivil toplum örgütü. Özellikle çocuklar için yapmış olduğu katkılar oldukça mühim ve ben de çok önemsiyorum. Bu tarz destekte bulunan kurumların bugüne kadar hep yanında oldum. Bu koleksiyon da son yıllarda yaptığım işlerden oluşuyor. Farklı disiplinlerlerde işler var. Outdoor heykeller, tuval resimler, seramikler ve bronz işler bir arada. Aslında bu tarz sergiler çok fazla yapmıyorum ama konu destek ve katkı olunca hiç çekinmeden burada yer almam gerektiğini düşündüm. ÇABA’yla birlikte bir sermaye grubunun desteğiyle bunu gerçekleştirmeleri benim açımdan kıymetli. Bunu teklif ettiklerinde hiç düşünmeden kabul ettim çünkü eğitim ve çocuklar bizim için en önemli şey, onlar bizim geleceğimiz” diye konuştu.

  Hibya Haber Ajansı